Bağkurlu Anne Süt Parası Alabilir Mi?

Emzirme ödeneği diğer adı ile süt parası almak sanıldığı kadar kolay değildir. İlgili şartları taşıdıktan sonra süt parası alabilirsiniz. Bağkurlu anne süt parası alabilir mi sorusu da bize gelen sorular arasında bulunuyor. Aynı durum sigortalı bir işte çalışan anneleri de kapsamakta. Bu nedenle süt parası almak için aşağıdaki etkenlere dikkat etmenizde fayda var.

Kimler Emzirme Süt Parası Ödeneği Alabilir?

Eşi yani bayanın kocası sigortalı bir işte çalışsa bile emzirme ödeneği alabilir. Bildiğiniz gibi süt parası için ilgili mevzuata bakıldığında 5510 sayılı kanunun 4. maddesi esas alınıyor. 1. maddenin a ve b bentleri baz alındığında bu sigortalıları kapsayan bilgi mevcuttur. Bakıldığında SSK’lı çalışanlar ile BağKur’lu dediğimiz esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları emzirme ödeneğinden yararlanacak bireylerdir.

4/c olan devlet memurları ne yazık ki bu kapsama girmiyor. İlgili yasada 01.10.2008 öncesi bağkurlular (4/B) bu parayı alamıyorlardı. Ancak düzenlenen mevzuata göre bu tarihten sonra bağkurlular da emzirme parası yani süt parası alabiliyorlar artık. Aslına bakıldığında doğum parası olarak süt parası adlandırılan bu ödenekten herkesin yararlanması gerekiyor.

Bağkurlu Anne Nasıl Süt Parası Alabilir?

İşte her annenin merak ettiği soruların başında acaba çalışan bağkurlu anne adayı, nasıl süt parası alabilir. Emzirme parası olarak ne kadar bir para verilecek? İşte detaylar

  • İşinin yada eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olması,
  • Çocuğun sağ olarak dünyaya gelmiş olması,
  • Sigortalıların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bulunması, şartları aranır. Emzirme ödeneği sağ doğum olması şartıyla her bir çocuk için verilmektedir.

Süt parası başvuruları için size en yakın kaymakamlık binasına giderek anne ve çocuğun TC kimlik fotokopisini götürüp, sosyal hizmetlere teslim etmeniz gerekiyor. Sürekli karıştırılan sorulardan biri de emzirme parasının her ay ödenip ödenmemesi. Zira süt parası her ay ödenmez doğum başına olarak verilmektedir. Ne zamanki anne çocuk doğurursa bir defaya mahsus verilmektedir.

Hakkında doğum yardımı

Merhaba ben Serkan Erdil. Sitemizde doğum parası dahil süt ve çocuk parası bilgilerine ücretsizce ulaşabilirsiniz. Güncel bazdaki makalelerimiz ile sizlere bilgi vermeyi amaçladık.

Check Also

Doğum Parası Kimlere Verilir?

Bireyler doğum parası kimlere verilir, sorusuna yanıt aramakta. Zira doğum yardımı alan vatandaş, ödemelerin ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir