Doğum Parası Sorgulama Telefon Numarası

Bireyler doğum yaptıklarında çocuk parası almak için sorgulama yapabilir. Bunun için doğum parası sorgulama telefon numarasının kaç olduğunu merak etmekte. Aşağıdaki telefon numaraları sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır.

Doğum Parası Telefon Numarası

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Doğum parası diğer adı ile çocuk parası almak için çocuğun sağ olarak doğması zorunludur. Bu nedenle aşağıdaki şartları taşıyanlara çocuk parası ödenir. Anne adayı çalışmıyor ise bu ödenek verilmektedir. Parayı PTT her hangi bir şubesinden (postane) çekebilirsiniz. Anneden başka birine bu parayı vermezler kurum. Çocuk parası anne adayının hesabına yatırılır ondan başkasına kesinlikle verilmez. Verildiği belli olursa suç duyurusu yapılmaktadır.

Devlet yapmış olduğu genç nüfusu artırma çabalarından biri çocuk sayısına göre aile bireyine ödenek ayırması idi. Bildiğiniz gibi 1, 2 ve 3. çocuk için sırası ile 300 – 400 ve 600 TL çocuk parası (doğum parası) vermekte. Bir defaya mahsus olarak ödenecek olan çocuk parası ödemelerini anne TC kimlik kartını PTT’ye ibraz ederek, başvurudan 1 ay sonra parasını çekebilir.

Çocuk Parası Telefon Numarası

Başvuru aşamasında annenin Tc kimlik numarası, ad ve soyadı, yeni doğan çocuğun doğum raporu ilgili evraklara eklenmesi gerekiyor. Başvuru formunu ise il ve ilçelerde bulunan sosyal hizmetlerden temin edilmelidir. Çocuk parası telefon numarası 2019 yılı için alo 144 ve alo 183 hatlarını arayarak öğrenebilirsiniz. Burada anne adayının tc numarası talep edilmektedir. Sorgulama annenin tc numarasına göre yapılıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuk parası başvurusu şahsen yapılıyor. Aşağıdaki devlet kurumlarından birine gidilmesi gerekiyor.

  1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
  2. Aile Bakanlığı’nın internet sitesi
  3. Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
  4. İlçelerde iseniz, Kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Hakkında doğum yardımı

Merhaba ben Serkan Erdil. Sitemizde doğum parası dahil süt ve çocuk parası bilgilerine ücretsizce ulaşabilirsiniz. Güncel bazdaki makalelerimiz ile sizlere bilgi vermeyi amaçladık.

Check Also

Doğum Parası Kimlere Verilir?

Bireyler doğum parası kimlere verilir, sorusuna yanıt aramakta. Zira doğum yardımı alan vatandaş, ödemelerin ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir