2019 SGK Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar? Şartları Neler?

Sgk tarafından annelere verilen çocuk parası veya süt parası hakkında güncel bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. 2019 sgk çocuk parası yardımı ile çalışan annelere bir çok avantaj sunulmaktadır. Bunlardan biri de doğum parası olarak bilinen çocuk parası gelmektedir.

Sgk Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Devletin yeni çocuk sahibi olan kişilere yönelik yapmış olduğu yeni destek projeleri ile maddi anlamda aileleri desteklemektedir. 15 mayıs 2015 yılından sonra bebeği olan aileler birinci, ikinci ve üçüncü çocuk başına devletten ödeme alacaklardır. Aile kurumunun korunması ve dinamik nüfus aralığının kontrol edilmesine ilişkin devlet son yıllarda farklı sosyal projeler ile evlilikleri ve evliliklerde ailelerin en z 3 çocuk yapmalarını desteklemek ve bu destekler neticesinde farklı projelerle ailelere maddi anlamda yardım sağlamaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Doğum Parası Sorgulama Telefon Numarası

2018 yılı için de yardım ve destekler devam etmektedir. Çocuk parası almak isteyen ailelerden istenen en temel kriter TC vatandaşı olmak ve bunun dışında bebeğin sağ dünyaya gelmiş olması ve bebeğin doğumundan sonra dilekçe ile başvuru yapmış olma şartı aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler destek alabilecektir.

2019 Çocuk Parası Yardımı

Çocuk parası ya da doğum parası olarak da bilinen bu parayı alabilmek için ailenin bebeğin dünyaya geldiği tarihten sonra dilekçe ile ilgili kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Başvuruyu yapan aile ilk çocuğu dünyaya geldiyse 300 TL ikinci çocuk ise 400 ve eğer doğan bebek ailenin üçüncü çocuğu ise 600 TL yardım alabilecektir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Yardım Parası Nedir? (Doğum Parası Alma)

Bu hizmetten yararlanmak isteyen ailelerin 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olması gerekir. Bunun dışında bebeğin doğumundan kısa bir süre sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’n başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurunun ardından en geç 2,5 ay içinde doğum yapan annenin PTT hesabına para yatırılacaktır.


PTT hesabına paranın yatırılıp yatırılmadığı konusunda ALO PTT 444 1 788 numaralı telefonu arayarak bu konuda detaylı bilgi alınabilecektir. Dolayısıyla aileler parasının PTT hesabına yatırılıp yatırılmadığı konusunda bilgi almak için bu numarayı arayarak TC kimlik numarası ile sorgulama yapabilmektedir. Aksi halde PTT gişeye giderek paranın hesaba gelip gelmediğini sormak zor bir işlem olacağından bu yol daha pratik olmaktadır. Ya da en garanti yol olarak başvurudan sonra 3 ay sonra PTT gişeye giderek parayı alabilirsiniz, çünkü bu süreçte para hesaba gelmiş olacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Tc No İle Doğum Parası Sorgulama 2019

Çocuk parası pek çok aileyi sevindirin bir yardım projesidir. Pek çok aile bu yardım ile çocuğuna farklı yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. Sizler de bu parayı almak ve bebeğinizin ilk hediyesini almak için biraz beklemeniz gerekiyor, zira ödemeler 1 ile 2,5 ay aralığında gerçekleşmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git