Çocuk Parası Ne Kadar 2019?

2019 çocuk parası ne kadar sorusu oldukça önemlidir. Bu nedenle 2019 yılının gelmesine sayılı günler kalan bireyler, çocuk parası ne kadar olacak diye sorulara yanıt aramakta. Zira zamlanan asgari ücrete bağlı olarak, bir çok maaş miktarı artacaktır. Daha önce çocuk parası almayan veya almayı düşünenlerin akıllarındaki soruların yanıtlarını buradan soracağınız sorular dahilinde öğrenebilirsiniz. Çocuk parası almak isteyen aileler öncelikle yapılması gereken bazı durumlar bulunmakta.

Çocuk Parası Sorgulama 2019

Doğum yapmış anne, çocuğu için devletten destek adı altında çocuk parası talep edilir. Koşulsuz şartsız olarak kaçıncı çocuk doğmuş ise o sayı üzerinden hak kazanan tutarı, PTT veya postaneye giderek alabilir. Parayı sadece anne almakla beraber, vekalet olmadan babaya bu para ödenmez. Çocuk parası sorgulama işlemleri alo 144 hattını arayarak veya direk postaneye giderek, annenin tc numarası dahilinde öğrenilebilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Yeni doğum parası almak isteyen annelerin, doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurarak, Sosyal Hizmetler Merkezi veya Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvuru yapması gerekmektedir. Yaşamına yurt dışında devam eden vatandaşlar ise Konsolosluklar ya da Büyük elçiliklere başvuru yapabiliyorlar. Şahsen yapılabilen başvurular, posta yoluyla da yapılabilmektedir. Memur olan anneler ise çalıştıkları kuruma başvuru yapabilirler.

2019 Doğum Parası Ne Kadar?

Ailelere büyük katkı sağlayan doğum yardımı 2019 yılı itibari ile birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuğa ise 600 TL olarak belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı kararı ile verilen yardım tutarları belirleniyor. Biraz detaylandırma yaparsak;

BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası ya da doğum parası olarak da bilinen bu parayı alabilmek için ailenin bebeğin dünyaya geldiği tarihten sonra dilekçe ile ilgili kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Başvuruyu yapan aile ilk çocuğu dünyaya geldiyse 300 lira ikinci çocuk ise 400 ve eğer doğan bebek ailenin üçüncü çocuğu ise 600 lira yardım alabilecektir.


Başvuru yapıldıktan sonra genel bir değerlendirme yapılır ve onaylanması durumunda PTT üzerinden doğum parası alınır. Annenin adı soyadı üzerine yatan bu yardımı başka biri asla çekemez. İlgili başvuru ayın 23’ünden önce yapılırsa sonuçlanması 1 ay sürüyor. 23’ünden sonra yapılan başvurunun sonuçlanması ise 2 ayı buluyor. Çocuk parası sorgulama işlemleri için yapılması gereken bilgiler verilmiştir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası bilgisi hakkında farklı bir bilgi olması durumunda sitemizden hemen paylaşımda bulunacağız. Bu bilgiler genellikle her yıl değişiklik göstermekte ve güncelleniyor.

Güncelleme: 10.03.2019


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git