2019 Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası miktarı 2019 yılında artırılmış olup, başta anneler olmak üzere aile bireyleri, 2019 çocuk parası yardımı ne kadar sorusuna yanıt aramakta. Zira asgari ücret ile gelen zam artış miktarları sonrasında tüm maaşlarda artış yaşanmıştı. Buna ek olarak artan enflasyon oranlarına bağlı olarak hayat şartlarının zor olması da katılınca, hükumet tarafından herkesi sevindirecek bir haber gelmek üzere!

Kimler çocuk parası yardımı alabilir?

Öncelikle çocuk parası diğer adı ile doğum yardımı parası için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. İl veya ilçelerde iseniz bu 2 kurumdan birine şahsen veya eşinizin gitmesi söz konusudur. Yeni doğum yapan annelere büyük bir katkı sağlamasa da hiç yoktan iyi denilebilen bir para miktarı olan çocuk parası, çocuk sayısına göre değişken tutarlarda bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Ancak hükumet kanadında bu yıl yapılacak olan torba yasası sonrasında çocuk parasının artık 3 ayda bir ödenebilme ihtimali de ortaya çıkabilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Sorgula (TIKLA ÖĞREN HEMEN)

Her çocuk sahibi anne veya babanın çocuk parası başvurusu yapacağı belirtilmiştir. Tek şartın doğum yapan çocuğun canlı olarak hayatta kalmasıdır. Öncelikle çocuğun bir kimlik kartına sahip olması gerekiyor doğumdan sonra. KPS sistemi yani Kimlik paylaşım sistemine kaydı yapılan çocuğun, ilgili kuruma giden aile fertlerinden birinin doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurması ve teslim edilmesi gerekiyor.

Çocuk parasından kimlerin faydalanabileceğine bakarsak; TC vatandaşı olanlar veya mavi kart sahipleri de başvuru yapabilir. Bildiğiniz gibi doğum yardımı yani çocuk parası 15.05.2015 sonrasında doğan çocukların sayısına göre hesaplanmakta. Yani farz edelim ki 3 tane çocuğun var ve son çocuk bu tarihten sonra doğmuş ise 4. çocuk olması nedeni ile 4. çocuk parası miktarı üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  2019 Doğum Parası Ne Kadar?

Çocuk parası ne zaman yatar?

DYS yani doğum yardımı sistemine giren bireylerin doğum yardımı parası bir sonraki ayın son haftasında ilgili şahsın PTT (postane) hesabına yapılmaktadır. Çocuk sayısına göre ilgili tutarlara bakarsak;


Çocuk parası ya da doğum parası olarak da bilinen bu parayı alabilmek için ailenin bebeğin dünyaya geldiği tarihten sonra dilekçe ile ilgili kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Başvuruyu yapan aile ilk çocuğu dünyaya geldiyse 300 lira ikinci çocuk ise 400 ve eğer doğan bebek ailenin üçüncü çocuğu ise 600 lira yardım alabilecektir.

Başvuru yapıldıktan sonra genel bir değerlendirme yapılır ve onaylanması durumunda PTT üzerinden doğum parası alınır. Annenin adı soyadı üzerine yatan bu yardımı başka biri asla çekemez. İlgili başvuru ayın 23’ünden önce yapılırsa sonuçlanması 1 ay sürüyor. 23’ünden sonra yapılan başvurunun sonuçlanması ise 2 ayı buluyor.

BUNA BAKTINIZ MI?  Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar 2019

Kaynak: https://www.cocukparasi.com/cocuk-parasi-ne-kadar/

Güncelleme:


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git