2019 Doğum Parası Ne Kadar?

Yeni doğan çocuk parası miktarı 2019 yılında artırıldığını belirterek; konumuz olan 2019 doğum parası ne kadar olduğunu da yine buradan öğrenebilirsiniz. Doğum yardımı almak her ailenin hakkı olduğunu belirtelim. Bu nedenle önceki yılda geçen şartların aynı şekilde bu yılda da aynı kaldığını görüyoruz. Ülkedeki nüfusun artması özellikle genç bireylerin yetiştirilmesi amacı ile böyle bir teşvik yapıldığının altını çizelim. Ancak ne yazık ki, verilen miktarların çok az geldiği bilinen bir gerçek!

2019 Yılı Doğum Parası Ne Kadar?

Yeni doğan çocuğun masraflarını bir nebze de azaltılması amacı ile devletin teşvikleri arasında gösterilen çocuk parası 2019 yılında da verilmeye devam ediyor. Her aile bireyinin merakla beklediği doğum parası yardımı tutarı ne yazık ki, 2019 yılında artmadığını fark ediyoruz. Aslına bakıldığında her anne ve babanın ilgili bakanlığın duyurduğu gibi belirli şartları taşıması gerekiyor. Ancak çok da özel şartların var olmadığını belirtelim. Bu nedenle yeni doğum yapan annenin çocuk parası alma ihtimali %98 üzeridir. Bu nedenle her aile bu doğum parasına başvuru yaparak, çocuk sayısına göre ilgili tutarı tek bir kez alabilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  2019 Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Doğum parası her aileye bir defaya mahsus verilmektedir.

Bildiğiniz gibi önceki yıllara göre çocuk (doğum) parası ödeme miktarları aşağıdaki gibidir.

 • İlk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk için 600 TL,
 • Üçüncü çocuktan sonra her çocuk için 600 TL

Ancak bu yıl yani 2019 yılı çocuk parası ne kadar sorusuna şuan için net bir yanıt gelmemesi nedeni ile yeniden bu rakamları alabilirsiniz. Ama 2019 yılı enflasyon oranlarının artması ve maaş kat sayısına uygulanan miktarlar eklenince tüm maaşların zam aldığını gördük. Bu nedenle beklentilerin çocuk parasına zam var mı sorusudur! Eğer ki, gelecek olan zam uygulanırsa beklentilere göre doğum parasının da artması yönünde. Beklentilerimize göre aşağıdaki rakamlar söz konusu olabilir.

 • İlk çocuk için 360 TL ila 375 TL arasında,
 • İkinci çocuk için 480 TL ila 500 TL arasında,
 • Üçüncü çocuk ve sonrasındaki her çocuk için 720 TL ila 750 TL arasında
BUNA BAKTINIZ MI?  Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar 2019

(Yukarıdaki miktarlar tahmini zamlı oranlardır kesinlik söz konusu değildir!)

Doğum Parası İçin Nereye Başvuru Yapılıyor?

Hemen her bireyin merak ettiği sorulardan bir tanesidir çocuk parası için nereye başvuracağımız. Başvurular şahsen yapılıyor ya anne ya da babadan biri bizzat T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne  gitmesi şart. Oradaki evrakları doldurup teslim etmeleri talep edilmekte.

Vatandaşlar ise acaba edevlet üzerinden çocuk parası başvurusu yapılıyor mu şeklinde soru sorabilir. Ne yazık ki, şuan için böyle bir şeyin mümkün olmadığını görüyoruz. Ancak bu gelecek olan yeni düzenleme sonrasında internet üzerinden çocuk parası başvurusu yapılma ihtimalinin de doğmasına yardımcı olacaktır. Doğum parası başvurusu için sizlerden talep edilen resmi evraklara bakmak istersek

 • Anne nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuru gerçekleştiren ebeveyn baba ise babanın nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Doğum yapılan hastane tarafından verilmiş doğum raporu,
 • İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen başvuru dilekçesi
BUNA BAKTINIZ MI?  Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar 2019

Şeklinde istenir. Bakanlığın tek şart ise anne ve çocuğun sağ olarak hayatta kalmasıdır. Doğum raporunda yaşıyor olması kafi olup bu raporu, ilgili birime teslim etmeniz gerekiyor.

2019 Doğum Parası Nereden, Ne Zaman Alınıyor?

Doğum parası sadece annelere verilmekte olup, annenin her hangi bir ptt şubesine giderek, tc kimlik numarasını vermesi karşılığında ilgili paranın yatıp yatmadığına bakabilir. Başvuru sonrasında ortalama olarak 45 gün içinde doğum parası, bağlı bulunduğunuz postane hesabına geçer. Annenin tc numarasını gidip, postane vezne yetkilisine söyleyerek öğrenebilirsiniz. Doğum parası bağlanması en fazla 3 ay olup, eğer ki halen bağlanmamış ise yeniden ilgili birime giderek konu hakkında bilgi almak istediğinizi belirten bir dilekçe verebilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git