Bağkurlu Çalışanlar Süt Parası Alabilir Mi Alamaz Mı?

Anne ve babalar çocukları için süt parası alma şartlarını araştırırken bağkurlu çalışanların süt parası veya ödeneğini alabilir veya almayabilir sorusuna yanıt aradıklarını araştırdık.

Bağkurlu Doğum Parası Alabilir Mi?

Anneler veya anne adayları iş yeri açtıklarında otomatik olarak bağkurlu olmakta. Hali ile şahıslar doğumdan sonra süt parası yani doğum parası alabilir mi sorusunun yanıtını merak edebilir. Ayrıca bağkur primlerini düzenli veya düzensiz yatıranlar hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiğini de buradan öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi doğum yardımı kanun hükmünde yasalaştırılmış olup 5510 sayılı kanun da 15. maddede ifade edilmiştir.

Öncelikle şunlara dikkat etmeniz gerekiyor doğum parası için;

  • Doğumdan önceye dikkat edilmeli ve en az 3 ay yani 90 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Diyelim ki, doğum aşamasında dinlenme istirahati aldıysanız kesinlikle o süreç içinde çalışmamanız gerekiyor.
  • Doğumun olması gerekmektedir. Zaten esas şart da budur.
BUNA BAKTINIZ MI?  2019 Çocuk Parası Ne Kadar?

Eğer ki, bağkurlu hastalık döneminde iş görememezlik ödemesi alabilir mi en fazla gelen sorulardan bir tanesidir. İlgili mevzuata bakıldığında şöyle bir açıklama mevcut: Bağ-kur sigortalıları yani 5510 Sayılı Kanun 4. maddenin birinci fıkrasının “b” bendine tabi sigortalılar hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği alamazlar. Bu nedenle bağkurlu esnaf veya prim ödeyenlerin, her hastalanma durumunda izin alması aşamasında, iş göremezlik parası almayacakları açıkça belirtilmiştir.

Bağkurlu Çalışanlara Süt Parası

İlgili mevzuata bakıldığında her hangi bir kaza durumunda, mesleki hastalık geçirmiş olanlar ya da doğum yapmış iseler doğum parası alabilirler. Normal hastalıklarda bağkurlu çalışanlara süt parası ödenmez. Bunu biraz daha detaylandırırsak; süt parasını hangi çalışan kadınların alabilecekleri şu şekilde sıralanır.

  • Gelir vergisi mükellefi olan bağkurlu
  • Esnaf ve sanatkar odasına kayıtlı bağkurlu
  • Tarım bağkurlusu
  • Bir yerde SGK’lı çalışan kadınlar
BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

süt parası alabilirler. İlgili kanunun 5510 sayılı mevzuata bakıldığında geçici iş görememezlik durumunda bağkurlu annelere süt parası ödenebilir. Eğer anne çalışmıyor baba çalışıyor ise şartlar yine babalar içinde aynıdır ve anne adayımız süt parası yine alabilir. Kısaca eşim çalışmıyor ve erkek çalışıyor ise süt parası alabilirsiniz. 2019 yılında Süt parası ne kadar sorusunun cevabı ; 165 lira olması beklenmektedir. Ancak rakamlar henüz kesinleşmemekle beraber son bilgiler geldiğinde kesinlik kazanacaktır.

Süt parası sorgulaması için edevlet şifreniz olması gerekiyor. Edevlet şifresi almak için PTT’den 2 lira ücret karşılığında şifreni alabilir ve buna göre ödemelerin yapılıp yapılmadığına bakabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git