Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Ülkemizde çocuk sayısının artmasına yönelik yapılan teşviklerden biri de yapılan çocuk sayısına göre ödenek verilmesidir. Vatandaşlar ise çocuk parası kimlere verilir, çocuk parası alma şartları neler şeklinde soruların yanıtlarını merak etmekte!

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Geçen yıllarda medya ile paylaşılan doğum parası diğer adı ile çocuk parası hakkında milletin büyük çoğunluğu bu parayı almak için başvuru yaptı. Doğan her canlı çocuk parası için devlet, belirli miktarlarda maaş vermektedir. Genele bakıldığında yapılan 1. çocuk için 300 TL verilirken, 2. çocuk parası 400 TL ve 3 ve de üzeri çocuklar için 600 TL çocuk parası alabilirsiniz. Bir çok kesim ise çocuk parasının devamlı verilip verilmediğidir. Ancak çocuk parası tek kez verilmekle beraber, SGK çocuk parası ile karıştırılmamalıdır. Çalışan anneler için durum farklı olup, süt parası adı altında farklı tutarlar ve süreler bulunuyor. SGK’lı annenin doğum izni alarak, maaş aldığı gibi doğan çocuk içinde hem doğum parası hem de süt parası (emzirme parası) almaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar 2019

Çocuk parasını alanlar TC vatandaşı olmalıdır. Ayrıca yurt dışında olanlar da TC vatandaşı olduğu gibi bu ödenekten yararlanabilir. TC vatandaşlığından ayrılanlar da başvurma süreleri dahilinde çocuk parası alabilir. Suriyeliler ne yazık ki çocuk parası alamıyor şu anda. Bu nedenle ülkemizde bulunan yabancı devlet vatandaşları, çocuk parasından yararlanamaz. Bu konu hakkında önemli bir detay ise evli çiftlerin vatandaşlık durumlarına göre ödeneklerin verilmesidir. Yani çiftlerden biri TC vatandaşı ise o kişinin banka veya postane hesabına ilgili tutar yatırılmaktadır.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Genele bakıldığında çocuk parası annelerin PTT veya banka hesaplarına yatırılır. Annenin TC kimlik kartı numarasına yatırılan bu para, annenin şahsen postaneye gidip çekmesi gerekiyor. Annenin sağ olması durumunda genelde babaların parayı çekmesine izin verilmiyor. Ancak bakanlık duyurularında çok zor durumlarda babanın da çocuk parası çekebileceği söz konusu.

BUNA BAKTINIZ MI?  Tc No İle Doğum Parası Sorgulama 2019

Çocuk parası alma şartlarında annenin veya babanın her hangi bir sigortalı işte çalışıyor olması gibi şart aranmıyor. Herkesin bu ödenekten yararlanması esas alınmış. Bu nedenle belirli bir şartın olmadığını söyleyebiliriz. İlgili evraklar arasında çocuğun doğum raporu ve annenin kimlik kartı dahilinde doğan yeni çocuğun kimlik fotokopileri talep edilir. Çocuk edindirme kurumlardan alınan çocuklar ve üvey çocuklarınız da bu sisteme dahil edilmiştir. 3 ve üzeri çocuk sahibi olan her annenin alacağı tutar 600 TL olarak 2019 yılı dahilinde belirlenmiştir. İlgili kanuna baktığımızda çocuk parası vergilendirilmez, icralık olamadığı gibi kesinti söz konusu değildir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git