Çocuk Parası Ne Zaman, Nereye Yatar?

Çocuk parası veya doğum parası almayı düşünenler, başvuruların nereye yapıldığı kadar çocuk parası ne zaman ve nereye yatacağını da merak etmekte. Zira gelen çocuk parası alınmadığı veya unutulduğunda belirli süre sonunda silinebiliyor.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Bilindiği üzere 2015 yılında Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından çıkarılan yasalara göre çocuk sayısına göre anneye para verilmekte. Üstelik bunlara doğum parası da verilmeye başladığını belirtelim. Devlet tarafından yeni doğan çocuklar için verilecek olan ilgili tutarlar, yardım niyetinde annelere verilmektedir. Anneler ise çocuk parasının nereye yatırıldığını merak etmekte. Zira doğum parası sonrasında gelişmelerden haberdar olmak isteyenler, konu altından yorum atabilirler.

15 mayıs 2015 sonrasında doğan her çocuk kapsama alınmış ve bu tarihten sonra doğan çocuk sayısına bağlı olarak ödenek verilmektedir. Burada bilinmesi gereken ise çocuk parası veya doğum parası her çocuk için bir kez ödenmesidir. Yani aynı çocuk için 2.kez aynı çocuk için para verilmez. Bu nedenle ilgili tarihten sonra farz edelim ki, 2 çocuğunuz vardı ve 1 adet yeni doğan çocuk için toplam sayı baz alınıyor ve 3.çocuk oluyor ve bunun için en fazla ödenen doğum parası tutarını alacaksınız. Başvuru yapıldıktan ortalama 45 gün sonra paranız TC kimlik numaranız dahilinde annenin ptt hesabına geçiyor. Sadece anne parayı çekebilir. Baba paranızı çekemez çekmesi için vekalet vermeniz gerekmektedir. Çocuğun doğumundan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ve Bakanlık tarafından belirlenecek diğer birimlere yapılacaktır. Başvuru akabinde ise çocuk yardım parası sağ ve Türk vatandaşı ise anne adına yatacaktır. Eğer sağ değilse ya da anne Türk vatandaşı değilse bu durumda çocuk parası yardımı baba adına yatırılacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Emzirme Parası Nedir, Kimlere Süt Parası Verilir?

Doğum Parası Nereye Yatıyor?

Öncelikle alo 170 sizlere yol yordam gösterecektir. Bu nedenle önceliğiniz bu numarayı aramak olsun sonrasında edevlet üzerinden şifresi girilmekle beraber, çocuk parası linkinden bakabilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr internet adresi sizlere yardımcı oluyor. Tabi önceliğiniz alo 170’i aramalısınız buradan yapılan görüşmeler sayesinde çocuk parasının yatıp yatmadığına bakabilirsiniz.

Çocuk yardımı alabilmek için doğum yapan annelerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurmaları gerekiyor. Bu formu doldurduktan sonra annenin hesabına birkaç ay içinde çocuk yardımı parası ödemesi yapılmaktadır. Ailenin çocuk sayısına bakılarak kaç çocuğa sahip olduğu değerlendirilerek buna göre ödeme yapılmaktadır. Yani aile eğer 3. Çocuğuna sahip olmuşsa 600 TL ödeme alacaktır. Ödemeler PTT üzerinden annenin üzerine yatırılmaktadır, bu yüzden anne başvurunun ardından birkaç ay içinde PTT şubelerinden çocuk yardımı parasını alabilecektir. Çocuk yardımı parası aileye ödenen bir hediyedir, bu yüzden annenin üzerine yatırılır ve sadece anne çekebilmektedir. Sizler de bu hizmetten faydalanmak için hemen aile ve sosyal politikalar bakanlığının ilgili sitesinden başvuru yapınız.

BUNA BAKTINIZ MI?  Doğum Parası Nereden Alınır?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git