Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

Bireyler çocuk parası diğer adı ile doğum yardımı başvuru sonucuna göre paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istediklerinde hangi telefon numarasını arayacaklarını bilmemekte. Bu nedenle sizlere çocuk parası sorgulama için telefon numarası olan alo 144 hattını veriyoruz. Buradan yapacağınız görüşmeler sonrasında çocuk parası başvuru durumunu ve paranın nereye yattığını hatta ne kadar tutarda yatacağını öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca bu numaraya ulaşamayanlar, edevlet üzerinden (www.turkiye.gov.tr) adresinden sosyal yardımlar linkinden de bilgi alabilirler.

Çocuk Parası Sorgulama Telefon

Devlet yapmış olduğu genç nüfusu artırma çabalarından biri çocuk sayısına göre aile bireyine ödenek ayırması idi. Bildiğiniz gibi 1, 2 ve 3. çocuk için sırası ile 300 – 400 ve 600 TL çocuk parası (doğum parası) vermekte. Bir defaya mahsus olarak ödenecek olan çocuk parası ödemelerini anne TC kimlik kartını PTT’ye ibraz ederek, başvurudan 1 ay sonra parasını çekebilir.

Anne adayları ve aile bireyleri ise başvurusunu yaptıkları,  çocuk parası ödemeleri için maaşın ne zaman yatacağını veya başvuru kabul durumunu merak edebilir. Zira başvurudan sonra süreç hakkında fazla bilgisi olmayanlar acaba nereden bilgi alabileceklerini sorgulamakta. Bizde bu konuda araştırmalarımızı sizler için derinleştirdik ve çocuk parası telefon numarasının kaç olduğunu bulduk. Bu sayede yüz binlerce aile bireyinin sürekli takip ve merak ettiği bu paranın ne şekilde öğrenebileceğinizi tüm yönleri ile buraya ekledik.

Çocuk Parası Sorgulama Numarası

Alo 144 hattını arayarak annenin TC kimlik numarası dahilinde sorgulama yapabilirsiniz. Alo 144 hattı mesai saatleri içinde arayarak (hafta içi) konu hakkında bilgi talebinde bulunarak paranın akıbetini öğrenmiş olacaksınız. Çocuk parası her çocuk için bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Bu nedenle aynı çocuk için 2. bir ödenek verilmez. Çocuk sayısı yani yeni doğan çocuk olursa, diğer çocukların sayısına göre verilecek olan tutar artmaktadır.

  • 1. çocuk için 300 TL
  • 2. çocuk için 400 TL
  • 3 ve üzeri için 600 TL ödenek verilmekte. Çocuk parası her çocuk adına bir kez ödenmektedir. Sonra ki doğan çocuk için yeniden devreye girmektedir. Bunu şu şekilde belirtelim şuanda 2 çocuğunuz var ve 3. çocuk doğdu diyelim o an için 600 TL alacaksınız ve sonraki doğan her çocuk için de yeniden 600 TL alıyorsunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git