Doğum İzni Kaç Gün?

Doğum izni her hangi bir işte çalışmakta olan kadınlara verilmektedir. Çalışan ve hamile olan tüm kadınlar bu haktan yararlanabilir. Doğum yapmış olan bir kadının 16 haftalık bir izni oluyor. İzin iş yerinden verilmekte ve devlet bu izne güvence vermektedir. Kadınlara verilen bu izin ücretlidir. Maaşlı bir çalışan gibi aylık alınmaktadır.

Doğum izni kaç gün olduğu da sorulan sorular arasında yer almaktadır. Doğum izninin 8 haftasını doğumdan önce 8 haftasını da doğumdan sonra kullanılmaktadır. Fakat anne adayları son haftaya kadar çalışıp doğum izinlerini doğumdan sonra da kullanabilirler. Doğum izninin süresi iş yeri koşuluna göre yada izin uzatma istemine göre de değişir.

Doğum İzni Kaç Gün?

16 hafta sürecek olan doğum izni 112 gün sürer. Toplam 52 günlük iki periyotta anne adayı izinli olarak kabul edilir. Ayrıca ücretli doğum izninin ücretinin hesaplanmasını da kısa ve net bir biçimde açıklayalım. Hamilelik sürecini kaba olarak 40 hafta sayabilirsiniz. 40 haftanın 8 haftası ücretli doğum izni içerisine girer. Doğum iznini hesaplarken esas olarak doğumun gerçekleşeceği güne bakmalısınız. Doğum haftası esas alınarak doğumdan 8 hafta öncesi ve sonrası esas kabul edilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Alınıyor? (Postane Çocuk Parası)

PTT çocuk parası sorgulama için TIKLAYIN

Çalışmakta olan kadın doğum iznini hesaplamalıdır. Sosyal güvenlik kurumlarına da doğum yapacak kadın başvuru yapmalıdır. Bir diğer husus ise sosyal güvencenin doğum izninde farklılık gösterip göstermeme hususudur. Doğum izninde işçi yada memur ayrımı yapılmamaktadır. Her iki kesim de 16 hafta kadar izin kullanır. Bu izin ücretlidir. Doğum izni ne kadar ise memur yada işçi kadın o kadar ücret alacaktır.


Doğum parası ne kadar bilgi için TIKLAYIN

Babanın izin süresi sosyal güvencesine göre değişiklik göstermektedir. Eğer baba adayı memur ise 10 gün eğer baba adayı işçi ise 5 gün kadar izin kullanma hakkına sahiptir. Baba adayı izin almak için Çalışmakta olduğu kuruma dilekçe vermeli ve ne kadar izin kullanmak istediğini bildirmelidir. Bu sürenin içerisine ayrıca eğer senelik izni var ise iş yeri ile görüşüp iznini kullanabilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Süt Parası Kimin Üstüne Yatar? Kaç Günde Verilir 2019

Ücretli iznin yanı sıra doğum yapan anne 6 aylık bir Ücretsiz izin de kullanabilir. Her iki tarafında karşılıklı iyi niyeti ile hallolacak bu konular devlet tarafında güvence altına alınmaktadır. Yaşanacak olan hukuki problemlerde mahkeme yolu her iki tarafa da açık olmaktadır.

Doğum izni anne ve babaya farklı zamanlarda verilme gibi ihtimalleri de bulunmaktadır. Ama doğum izni genellikle bebek doğduktan sonra verilir. Doğum izni kaç gün sorusunun cevabı yukarı da net bir şekilde verilmiş olup, bu süre genellikle değişmemektedir.

Kaynak: https://www.cocukparasi.com/dogum-izni-kac-gun-ne-kadar/

Güncelleme: 22.03.2019


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git