Doğum Parası Kimlere Verilir?

Bireyler doğum parası kimlere verilir, sorusuna yanıt aramakta. Zira doğum yardımı alan vatandaş, ödemelerin ne kadar ve ne zaman yapılacağını merak etmekte.

Doğum Yardımı Nedir?

Bu yardım anne adayına verilmekle beraber annenin doğan her çocuk için vermiş olduğu ödenektir. Maddi desteklerden biri olan doğum yardımı para olarak da geçmektedir. Çocuk bez parası, emzirme süt parası olarak farklı tutarlarda ödenek verilmektedir. Çocuk sayısına göre bu tutar artığını belirtelim. 3 ve üzeri olan çocuk sayısında bu tutar 600 TL’ye kadar çıkıyor.

Geçen yıllarda medya ile paylaşılan doğum parası diğer adı ile çocuk parası hakkında milletin büyük çoğunluğu bu parayı almak için başvuru yaptı. Doğan her canlı çocuk parası için devlet, belirli miktarlarda maaş vermektedir. Genele bakıldığında yapılan 1. çocuk için 300 TL verilirken, 2. çocuk parası 400 TL ve 3 ve de üzeri çocuklar için 600 TL çocuk parası alabilirsiniz. Bir çok kesim ise çocuk parasının devamlı verilip verilmediğidir. Ancak çocuk parası tek kez verilmekle beraber, SGK çocuk parası ile karıştırılmamalıdır. Çalışan anneler için durum farklı olup, süt parası adı altında farklı tutarlar ve süreler bulunuyor. SGK’lı annenin doğum izni alarak, maaş aldığı gibi doğan çocuk içinde hem doğum parası hem de süt parası (emzirme parası) almaktadır.

Doğum Yardımı Kimlere Yapılıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu para PTT şubeleri aracılığı ile yapılıyor. Postaneye anne adayının gitmesi ve TC kimlik kartını ibraz ederek ilgili tutarı alacağını belirtelim. Bu nedenle anneden başka birine ilgili para verilmez. Bu parayı almak için 3 şart tanınıyor. Bunlara bakmak istersek

  1. Doğum yapmış bir anne olmalıdır
  2. Anne ya da baba TC vatandaşı olmalıdır
  3. Çocuk sağ doğmalıdır

Şeklinde sıralayabiliriz. Doğum yardımları arasında çocuğun bez parası ve süt parası da geçiyor. Bu nedenle tavsiyemiz başvuru esnasında net bilgileri, ilgili görevli personellerden almanızdır. Zira bazı görevliler bu bilgiyi tam olarak bilmemekte. Peki ne kadar doğum yardımı yapılıyor?

  1. Birinci çocuk için doğum parası: 300 TL
  2. İkinci çocuk için doğum parası: 400 TL
  3. Üçüncü çocuk için doğum parası: 600 TL
  4. İkizler için doğum parası: 1000 TL

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git