Emzirme Parası Nedir, Kimlere Süt Parası Verilir?

Emzirme parası halk dili ile süt parası almak isteyen anneler veya yakın akrabalar, aşağıdaki bilgilere dikkat ettiği sürece kolayca emzirme parası (ödeneği) alabilir.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

Öncelikle bir konuyu detaylıca anlatmak gerekiyor zira süt parası yani emzirme ödeneği için iki farklı şekilde tanımlama yapılmaktadır. Sigortalı annenin doğum yapması durumunda veya sigortalı babanın sigortasız olan eşinin doğum yapması gibi 2 farklı işlem söz konusu. Bu ödeneği yani süt parasını devlet karşılıyor. İlgili ödeneklerden hem 4/A hem de 4/B ile çalışan tüm kadınlar kolaylıkla yararlanabilir. Ayrıca her hangi bir kamuda çalışan doğum yapmış annelerde ilgili kendi kurumundan 657 sayılı kanun hükmündeki kararname aracılığı ile ödenekten yararlanır.

BUNA BAKTINIZ MI?  2019 Süt Parası Sorgulama

Emzirme Parası Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Hemen her bayan süt parası veya emzirme parasını almak istiyor ancak tam olarak şartların neler olduğunu bilmedikleri için icraata geçmemekte ve bu verilen paradan da mahrum kalmaktadır. Oysa ki, emzirme parası almak için şartlar oldukça kolay.

  • İlk şarta baktığımızda annenin veya eşinin sigortalı olması gerekiyor. 4/A veya 4/B dediğimiz bağkurlu veya sgklı olması zorunlu.
  • İkinci şartın ne olduğuna bakarsak; 4/A lı olan bireyin sigortalılık süresi, gün sayısına bakmak istersek en az 120 gününün yatmış olması gerekmektedir.
  • Son etkene bakarsak ebek ile alakalı bir durum olduğunu göreceksiniz. Yani bebeğin sağ olarak doğması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan her birey veya her anne çocuğunun süt parasını rahatlıkla alabilmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Bağkurlu Çalışanlar Süt Parası Alabilir Mi Alamaz Mı?

2019 Emzirme Parası Ne Kadar Ödeniyor?

2018 yılına girdiğimiz için tüm ödeneklerin artırıldığını görmekteyiz. 2018 yılı emzirme parası 148 TL olmakla beraber, gelecek yıl da, süt parasının daha fazla olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ancak şuna dikkat etmenizde fayda var; çocuk doğduktan sonraki 5 yıl içinde bu ödeneğe başvurmanız gerekiyor aksi takdirde zaman aşımına uğradığı için süt parası alamıyorsunuz.


Süt parası almak için, aşağıdaki belgeler dahilinde, size en yakın olan sgk il veya ilçe müdürlüklerine teslim etmeniz gerekiyor. Bu evrakların hangi belgeleri kapsadığına bakarsak;

  • Doğum sonrasında size verilen doğum belgesini hastaneden alıyorsunuz.
  • Sigortalı veya bağkurlu (4/a – 4/b) olan anne ve babanın kimlik fotokopileri
  • Annenin doğum tarihini size verilecek belgede doldurmanız gerekiyor.
BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Başvuru 2019

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git