Mama ve Bez Yardımı Almak için Nereye Başvuru Yapılır?

Mama ve bez desteği parası 2019 yılında da verilmeye devam etmekle beraber, bireyler bu ödeneğe nasıl başvuru yapacaklarını ve nereden parayı alacaklarını tam olarak bilmemekte. Bu nedenle sizlere mama ve bez yardımı için başvuru yapacak olan bireylere çok özel bilgileri vermek istedik. Bu sayede fazla zaman kaybetmeden, herkesin aldığı çocuk için mama yardımı dahil bez parası için başvuru yapabileceksiniz.

Mama Yardımı Almak İstiyorum

Bildiğiniz gibi sosyal devlet anlayışı açısından çocukların geleceğine yönelik adımlar üzerinde daha fazla durulmakta. Bu nedenle devlet olarak çocuklar için bir takım ödenekler, çocukların ailelerine verilmektedir. Tutar her ne kadar az ve süreli olsa da, bu çocuk parası desteğini duyanlar bende almak istiyorum düşünmeleri sonrasında her anne adayı haklı olarak başvuru yapmakta. Verilen çocuk parası desteklerinden biri olan mama desteği ülkemizde 2019 yılı dahilinde verilen ödeneklerden bir tanesidir. Bu yüzden bireyler, mama desteği yardımı almak istiyorum, diye düşünebilir. Bu aşamada yapılması gerekenler ve mama yardım parası alma şartları dahil bir çok bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  2019 Çocuk Parası Ne Kadar?

Ülkemizde aile bireylerine yapılan yardımlardan biri olan mama parası yardımı sayesinde dar gelirli ailelere bir nebze olsa da ekonomik açıdan devlet yardım etmektedir. 2015 yılı dahilinde yürürlüğüne giren torba yasa sonrasında doğan her çocuk için çocuk parası verilmekte idi. Ancak ailelerin baskıları sonrasında çocuklara bu kez farklı ödeneklerde verilmeye başlandı. Bunlardan biri de bez ve mama parası yardımı idi. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı söz konusu olmuş ve gerekli şartları sağlayan ailelere bir takım nakit para veya bez yardımı yapılması kararlaştırılmıştır.

Bez Yardımı Almak İstiyorum

Yeni doğan bebekler için verilen yardımlara bakmak istersek; süt parası, doğum parası, mama ve bez yardımı olarak karşınıza çıkar. Bildiğiniz gibi devlet yeni doğan çocuk için çocuk sayısına göre bir ödeme yapar. Yani ilk çocuk için 300 lira, sonraki çocuk için 400 lira ve 3 ve üzeri için 600 lira veriyordu. Ancak düzenlenen son taslağa göre 2019 yılı çocuk parası tutarları artırılmış ama henüz ekranlar ile paylaşılmadı.

BUNA BAKTINIZ MI?  Emzirme Parası Nedir, Kimlere Süt Parası Verilir?

Süt parası ise 2018 yılı sonlarına kadar 149 lira olarak verilmekte idi. Başvurular ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına şahsen gidilerek yapılıyor. Ancak son yapılan gelişmeler sayesinde artık başvurular edevlet üzerinden yapılmakta. Ödemeler ise sadece postane hesabına yapılıyor.

Yeni Doğan Bebeğe Bez Mama Yardımı


Çocuk parası bildiğiniz gibi bir defaya mahsus ödense de, bez ve mama yardımı 24 ay sürmektedir. Yani her ay belirli günlerde bu ödenekten yararlanmak mümkün. Yeni doğan çocuk için bez ve mama yardımı başvuruları, yukarıda dediğimiz gibi edevlet üzerinden veya Sosyal hizmetler il ve ilçe müdürlüklerine gidilerek yapılıyor.

Başvuru evraklarına bakmak istersek;

  • Anne ve babanın gelir testi durumu
  • Anne ve babanın TC kimlik fotokopileri
  • Çocuğun TC kimlik fotokopisi
  • Doğum raporu
BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar, Sürekli Midir?

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra en yakın SGK binasına veya Sosyal hizmetlere gitmeniz ve başvuru yapmanız gerekmektedir. 2018 yılı bez ve mama parası yardımı 238 lira olsa da, 2019 yılında buna %10 luk bir artış eklenmesi muhtemel bir durumdur. Başvuru sonrasında ortalama olarak 30 ile 45 gün içinde sonuca göre ödemeler, postane (PTT) hesabına yapılmaktadır. İlgili ödemeleri sadece anne adayı, TC kimlik numarası ile sorgulanması yapılmaktadır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git