Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar, Sürekli Midir?

Çocuk parası diğer adı ile doğum yardımı olarak geçse de, her aile ferdini yakından ilgilendiren ptt çocuk parası ne zaman yatar sorusuna yanıt vermek istedik! Zira son zamanlarda bilgi kirliliği olmakla beraber, verilen çocuk parasının sürekli olup olmadığı tartışılmakta.

Devletin son dönemde ailelerin çocuk sayısını arttırmalarına ilişkin politikalarından birisi de en az 3 çocuk projesidir. Bu yüzden çocuğu olan ailelere çocuk parası adı altında ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme PTT aracılığı ile yapılmaktadır. PTT üzerinden yapılan çocuk parası nezaman yatar sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Çocuk parası çocuğun dünyaya gelmesinin ardından 6 ay içinde PTT tarafından annenin adına açılan bir hesaba yatırılmaktadır. Bu ödemeyi sadece anne PTT den alabilecektir. Bu ödemenin bir diğer adı ise doğum parasıdır, doğum parası da aynı şekilde bebek dünyaya geldiğinden sonra 6 ay içinde PTT üzerinden alınabilmektedir. Doğum parası nezaman yatar? Diye soranlar için bu yazı açıklayıcı olacaktır.

Çocuk parası kaç günde yatar?

Çocuk parası genellikle bebeğin dünyaya gelişinin ardından ilk 2 ay içinde PTT den annelerin adına açılan hesaba yatırılmaktadır, ancak bu süre zaman zaman uzamakla veya azalabiliyor. Bebeğin dünyaya gelişinden sonra 3 ay içinde anneler PTT ye kimlik kartları ile birlikte başvurduklarında çocuk parasını alabilecektir.

Çocuk parasının bir diğer adı ise doğum yardımıdır. Doğum yardımı kelimesi de yine pek çok kişi tarafından aranılan bir terimdir. Doğum yardımı ne zaman yatar? Sorularının cevaplarına bu başlığımızda cevap verdik.

Doğum yardımı ya da çocuk parası gibi pek çok kişinin aklına takılan soruların yanı sıra doğum yardımı ne zaman yatar? Gibi en çok merak edilen sorulara bu başlıkta cevaplamaya çalıştık. Sizler de bebeğiniz dünyaya gelmesinin ardından bebeğe kimlik kartı çıktığı tarihten itibaren 2 ay içinde PTT ye giderek adınıza hesap açılıp ödeme gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu parayı alabilmek için çalışan çalışmayan anne farkı gözetmeksizin, doğum yapan tüm anneler bu haktan faydalanabilmektedir.

Çocuk Parası Sürekli Midir?

Ne yazık ki, çocuk veya doğum parası sürekli verilmez. Alınan ücret doğan çocuk için bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Ancak bir sonraki doğum yapıldığında 3. çocuk sayısı üzerinden 600 lira yeniden ödeme yapılmakta. Doğum parası alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurarak buradan size verilecek olan formu doldurmanız da istenen bir diğer şartlar arasındadır. Eğer sizin fırsatınız yoksa sizin yerinize eşiniz, bir akrabanız da bu formu doldurabilmektedir. Buraya başvuruyu yaptıktan sonra 2 ile 6 ay içinde PTT den anne adına ödeme yapılacaktır.

Sonuç olarak bakıldığında bireyler, çocuk parası için paranın peşinde koşsalar da, çocuk yetiştirmek 600 lira alıp arkasına bakmak değildir. Zira çocuğun büyümesi, beslenmesi ve bakımı derken zaten cebinizden binlerce lira çıkacaktır. Çocuk güzeldir ancak aşırı çocuk sayısı kötü bir tercihtir. Gelecek aslında sizlerin ellerinde geçim sıkıntısına düşmemek adına kesinlikle çocuk yapmayı önermiyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git