Ptt Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası sorgulama konusunda en önemli kurum postane olup, ptt kurumundan kolayca paranın yatıp yatmadığına bakabilirsiniz. Bunun için ya çocuğun ya da annenin TC kimlik numarası yeterlidir. Ptt çocuk parası sorgula olarak sizlere bugün bir çok bilginin yanıtını vereceğiz.

Doğum Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından doğum yapan kadınların hesabına PTT aracılığı ile doğumdan sonra ailenin başvurusu üzerine ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelerin temel sebebi, nüfus artışını sağlayıp genç, dinamik nüfusu korumaktır. Bu yüzden devlet son yıllarda evlenmek isteyen gençlere destek verdiği gibi çocuk doğumu başına da ödeme yapmaktadır.

Devletin çocuk başına ödemiş olduğu paradır. Bu para annenin PTT hesabına yatırılır. Anne’nin doğum yapması üzerine yapılan dilekçeli başvuru sonucu devlet anneye doğum parası öder. Bu miktar çocuk sayısına göre değişmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Tek çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 TL çocuk parası ödemesi yapılacaktır. Bu ödemeler PTT kanalı ile annenin hesabına yapılır. Çocuk Parası Ödemeleri Ne Zaman Yapılır? konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlere aşağıdaki cevabı verebiliriz. Ödemeler ailenin başvurusu üzerine yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına başvuruların iletilmesi ile aile ödeme alabilecektir. Bu başvuruların ayın 23 ünden önce yapılması PTT kanalıyla yapılacak olan ödemenin de 1 ay içinde alınabilmesi anlamına geliyor. 23 ünden sonra yapılan başvurular ise 2 ayı bulabilmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Çocuk Parası Sorgulama

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bizler bu başlıkta sizlerin çocuk parasının hesaba yatmasını beklerken nasıl kontrol edeceğinizi ve bu paranın hesaba yatıp yatmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için neler yapmanız gerektiği konusunda fikir vermeye çalışacağız. ALO PTT 444 1 788 numaralı telefon üzerinden TC kimlik numaranız ile adınıza bir para yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece kolay şekilde hesabınızda para olup olmadığını ve devletin çocuk parasını yatırıp yatırmadığını kolaylıkla arayıp sorabilirsiniz.


Bunun dışında düzenli olarak PTT şubelerine giderek de adınıza bir para gelip gelmediğini sorabilirsiniz, ancak bu biraz uğraştırıcı olabilmektedir. Fakat evi yakın olan kişiler bu seçeneği de değerlendirebilmektedirler.

Ancak paranın hesaba yatıp yatmadığını merak etmeyen, sadece PTT ye gittiğinde paranın hesabında olduğunu görmek isteyen tekrar tekrar uğraşmak istemeyen bir kişi başvuru yapıldıktan 2,5 ay sonra PTT gişelerine giderek parasını çekebilir. Çünkü ortalama 2,5 ay sonra para hesabınızda olacaktır. Para annenin hesabına yatırılır, eğer anne hayatta değilse veya yaşamını yitirmişse babanın hesabına yatırılmaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Ne Kadar 2019?

Pek çok anne doğum yaptıktan sonra doğum parası olan bu parayı çekmek için sabırsızlanmaktadır. Bu para ile çocuğuna yatırım yapmak isteyen aileler bu para ile çocuğuna farklı giysiler ve kıyafetler alabilmek için paranın hesaba geçmesini beklemektedir. Bu süre biraz daha öne çekilirse oldukça güzel olacağa benziyor.

PTT Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kadın doğum parasından faydalanabilir. Doğum parası birinci çocuğa farklı miktarda, ikinci çocuğa farklı miktarda üçüncü ve sonrası çocuğa farklı miktarda verilir. Doğum parasını almak isteyen her yeni anne PTT yada aile bakanlığından doğum parasını alabilir. Doğum parası alırken yapmanız gereken aile bakanlığına başvuru yapmak. Öncelikle anne kendi nüfuz cüzdanı ve bebeğinin nüfus cüzdanı ile aile bakanlığına başvuru yapmalıdır. Ardından bir süre beklemeye geçecektir. Bekleme süresini aile bakanlığından size bildirirler. Yaklaşık üç ay sonra her hangi bir PTT şubesine gidip kendi nüfus cüzdanınız ile doğum paranızı alabilirsiniz. Birinci çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk için ise 600 TL ve üzeri ücret alacaksınız. Bu ücret dönem dönem değişiklik gösterebilir. Bebeğinizin doğduğu bu yeni günlerde sizi rahatlatacak bir ücreti devlet anne adaylarına kolaylık olsun diye ufak bir hediye veriyor. Yeni anne olanlar bu şekilde doğum parası alma şansına sahip.

BUNA BAKTINIZ MI?  E-Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

Güncelleme:10.03.2019


Etiketler:

Ptt Çocuk Parası Sorgulama Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Vildan dedi ki:

    Dogum parasi odeme asamasinda diyor anlamadim yatti mi yatmadimi tekrar tesekkurler

  2. Vildan dedi ki:

    Dogum parasi odeme asamasinda diyor anlamadim yatti mi yatmadimi tekrar tesekkurler

Sayfa başına git