Süt Parası Kimin Üstüne Yatar? Kaç Günde Verilir 2019

Bildiğiniz gibi devlet genç nüfusun artırılması amacı ile çocuk yapan ailelere bir takım ödenekler vermekte. Bunlardan biri de süt parası olup, aile bireyleri çocukları için ne kadar süt parası alacaklarını ve ne tür şartların var olduğunu öğrenmek isteyebilir. Özellikle yeni doğan çocuk için hem doğum parası hem de belirli aylarda ödenecek olan süt parası almak mümkün.

Süt Parası Kimin Üstüne Yatar?

Halk arasında süt parası olarak geçse de aslında devletin çıkardığı mevzuata bakıldığında emzirme ödeneği olarak geçmekte. Sizlerden talep edilen evrakların hazırlanması sonrasında gerekli olan yerlere bu belgeleri teslim ettikten sonra diğer bir soru da ” süt parasının ne zaman yatacağı ” sorusudur. Zira aile bireyleri süt parası kaç gün içinde yatar, sorusuna cevap aramakta ve buna göre adımlarını atmakta. 2019 yılı dahilinde alınabilen süt parası miktarı artırılmış olup, paranın yatıp yatmadığını da öğrenmek mümkündür. Sosyo devlet aşamasında devletin çıkardığı yeniliklerden biri de edevlet üzerinden süt parası sorgulamasının yapılmasına izin vermesidir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

SGK tarafından ödeneklerin verildiği süt parası, her ayın 8 ile 15 tarihleri arasında şahısların postane (ptt) hesabına veya kuruma hangi bankadan almak istemiş ise o bankanın vadesiz hesabına yapılmaktadır. Genelde süt parası annenin hesabına yapılıyor. Tabi ayrılma durumunda işlerin değiştiğinin altını çizelim. SGK’ya yapılan süt parası başvuru sonrasında ortalama olarak 20 ile 35 gün arasında değerlendirme sonucu sonrasında şahısların hesaplarına süt parası emzirme ödeneği geçer. Hak sahibi kim ise genelde ptt olarak adlandırılan postane hesaplarına yapılan süt parası ödemeleri, en geç 45 gün içinde sonuçlanıyor.

Süt Parası Kaç Günde Verilir 2019

Yukarıda bahsettiğimiz gibi süt parası ödemeleri en fazla 45 gün içinde sonuçlanarak, hak sahibinin postane hesabına yapılmaktadır. Ptt’ye giderken çocuk üzerindeki hak sahibi kim ise o şahsın TC kimlik kartı dahilinde gişe görevlisine durumu izah etmeniz yeterlidir. İlgili personel maaşın yatıp yatmadığına bakarak, sizlere ilgili tutarı nakit olarak vermektedir. Eğer PTT’den önceden vadesiz hesabınız var ise o hesap üzerinden bankamatik kartı çıkararak veya internet bankacılığı şifresini alarak, sıra beklemeden ve kuyrukta olmadan maaşın gelip gelmediğine kolayca bakabilirsiniz. Sizlere zamandan kazanmanız için tavsiyemiz de budur aslında.

BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Çocuk Parası Ne Zaman Yatar, Sürekli Midir?

Süt parası ödemeleri sorgulama işlemleri edevlet üzerinden de yapılıyor. Yapmanız gereken edevlet şifresini PTT’ye giderek 2 lira ücret karşılığında almanız. Ve aşağıdaki https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama adres üzerinden bilgileri sorgulamanız yeterlidir. Eğer SGK sizlerin başvurusunu kabul etmiş ise ortalama olarak en fazla 45 gün içinde süt parası ödemesinin durumunu sizlere bu adres üzerinden belirtir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git