Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar 2019

Doğum yardım parası olarak çocuk sayısına göre belirli bir miktar verilen doğum parası, 2019 yılında ne kadar olacağı merak konusu oldu. Zira yeni doğan çocuk parası miktarı henüz belli değil.

15 Mayıs 2015 tarihi itibari ile doğum yapan her anneye doğum yardımı parası verilmektedir. Genç nüfusun artırılmasını isteyen Devletimiz, ailelere maddi açıdan destek sağlayabilmek için ‘’ Yeni doğan her bir bebeğe ilk altın devletten. ‘’ kampanyası yürütmektedir. Bu kampanyadan yararlanabilmek için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Aksi halde yeni doğan çocuk yardımından faydalanamazsınız.

doğum parası

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Aile kurmak isteği ile hayatlarını birleştiren ve çocuk sahibi olan anne – babalara, çocuklarına daha sağlıklı bir kurmaları amacıyla yapılan yeni doğan çocuk parası için birtakım aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Her bir çocuk için farklı oranlarda verilen doğum parası yardımı için bebeğin ve annenin sağ olması şarttır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Nedir? (Merak Edilen Tüm Sorular)

Yalnızca 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan annelere verilen bu yardımı alabilmek için Türk vatandaşı olmanız gerekir. Memurlar da dâhil olmak üzere, yeni doğum yapan tüm annelere bu yardım hediye kapsamında verilmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Başvuru Süreci Nasıldır?


Yeni doğum parası almak isteyen annelerin, doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurarak, Sosyal Hizmetler Merkezi veya Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvuru yapması gerekmektedir. Yaşamına yurt dışında devam eden vatandaşlar ise Konsolosluklar ya da Büyük elçiliklere başvuru yapabiliyorlar. Şahsen yapılabilen başvurular, posta yoluyla da yapılabilmektedir. Memur olan anneler ise çalıştıkları kuruma başvuru yapabilirler.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Ailelere büyük katkı sağlayan doğum yardımı 2018 yılı itibari ile birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuğa ise 600 TL olarak belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı kararı ile verilen yardım tutarları belirleniyor.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

Başvuru yapıldıktan sonra genel bir değerlendirme yapılır ve onaylanması durumunda PTT üzerinden doğum parası alınır. Annenin adı soyadı üzerine yatan bu yardımı başka biri asla çekemez. İlgili başvuru ayın 23’ünden önce yapılırsa sonuçlanması 1 ay sürüyor. 23’ünden sonra yapılan başvurunun sonuçlanması ise 2 ayı buluyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git